Każdy z nas chociaż raz w życiu spotkał go na swojej drodze. Wysysają energię tak, że po spotkaniu z nimi jesteś ledwo żywy, albo powoli i inteligentnie uzależniają od siebie ludzi. Nie każdy jest na nich podatny ale ci co są doskonale wiedzą o czym mówię.

Wampiry energetyczne. To o nich dziś mowa. Przylgną do każdego od kogo mogą coś zassać. Najczęściej ich ofiarą padają ludzie wrażliwi, pomocni, empatyczni oraz ci którzy silnie potrzebują akceptacji.

Energy_Vampire(1)

Wampir najczęściej tylko bierze, a jeśli daje to dlatego, że nie ma wyboru bo musi zachować pozory.

Kim są wampiry energetyczne:

 • najczęściej to pesymiści i nieszczęśliwcy, którzy z niczego nie potrafią się cieszyć, a każda sytuacja to potencjalne zagrożenie i ryzyko

 

 • zawsze mają rację, jeśli pytają o zdanie to tylko po to, żeby taktycznie uwikłać drogą osobę w relację

 

 • potrafią nękać telefonami, mejlami czy nachodzić znienacka w domu – jesteś ich i nie radzą sobie z utratą kontroli nad daną osobą

 

 • to osoby, które uważają, że zasady społeczne dotyczą innych, a nie ich

 

 • cechuje je: niecierpliwość, ślepe dążenie do celu, potrzeba kontroli wszystkich i wszystkiego, grają na emocjach innych ludzi, wzbudzają litość, wyręczają się innymi

 

Na szczęście można od takiego wampira się uwolnić. Każdy ma przecież jakiś słaby punkt. Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem jest odcięcie się od takiej osoby. Chociaż nie zawsze jest to możliwe, szczególnie gdy osoba o takim uosobieniu jest w naszym bliskim otoczeniu. W takiej sytuacji trzeba po prostu przyjąć konkretną postawę:

 • uciekaj od zaangażowania emocjonalnego

 

 • pamiętaj o zdrowym rozsądku, gdyż wampir stosuje wobec nas taktyczne zagrania

 

 • nie dawaj się sprowokować i wciągać w awanturę

 

 • naucz się odmawiać

 

 • pamiętaj, żeby nie być i nie robić nic pod dyktando

 

 • bądź spokojnym, nic nie musisz. Presja jaką będzie na tobie wywierać wampir jest silna, ale ty musisz oddzielić to czego ktoś chce, od tego czego ty chcesz

 

 • nie podnoś głosu, bądź spokojny, bo wampir właśnie karmi się furią i twoją bezsilnością

 

 • pracuj nad poczuciem własnej wartości

 

Nie zawsze szybko jesteśmy w stanie odkryć taką relację. Wampiry energetyczne to inteligentne i błyskotliwe osoby więc niezbyt śpiesznie odsłaniają swoją naturę. Najpierw skupiają się na zbudowaniu i zacieśnieniu relacji dopiero potem rozpoczynają atak. Zanim się „obudzisz” chodzisz jak w zegarku, myślisz jak chcą i robisz wszystko dla nich. Nim rozpoznasz zniewolenia jakie w Tobie powodują, jesteś po prostu od nich uzależniony.

Rozstanie jest możliwe, ale psychicznie bardzo kosztowne. Ponieważ zazwyczaj te osoby działają nieświadomie, a zaburzenia na tle utraty kontroli powodują, że zaczynają działać na oślep. Trudno wtedy doszukiwać się z ich strony partnerstwa, przyjaźni czy sprawiedliwości.

Oni widzą tylko dwa kolory czarny i biały. Inne nie istnieją.

Po rozstaniu z wampirem w człowieku panuje pustka, w końcu przez długi czas budował nierozerwalną więź, którą musi nagle się skończyć. Ale ta pustka to idealny moment do zapełnienia. Poznanie takiego wampira jest więc idealnym pretekstem do poznania siebie i stawienia czoła własnemu charakterowi.

Czy wampirowi energetycznemu można pomóc? Niestety, przez skierowanie uwagi na własne uczucia trudno mu to dostrzec. Jedyną drogą staje się wizyta u specjalisty.