Żądza władzy, zdrada, szaleństwo. Jak my to uwielbiamy w kinie. Gdzie bardziej możemy zachłysnąć się tymi fatalnymi skłonnościami jak nie u Szekspira.

Makbet to własnie taki przykład geniuszu literackiego, który przeniesiony w realia filmowej superprodukcji stanowić może dla reżysera nie lada wyzwanie. Może zostać odkryty na nowo, a sposobów na jego interpretację z pewnością jest bez liku. Czy udało się to Justinowi Kurzelowi w jego najnowszym dziele?

Reżyser do roli tytułowego bohatera zatrudnia będącego obecnie na fali Michaela Fassbendera. I tu się na pewno nie pomylił. Grana przez jego postać jest z krwi i kości, a jego narastające szaleństwo z pewnością przemawia do widza.

macbeth-movie-news-pic

Ekranizacji Makbeta w historii kina było sporo. Wielu z nas zna tą sztukę, zna jego zakończanie.  Dlatego tym trudniejsze zadanie spoczywało na reżyserze, żeby zgłębić tą tragiczną historię w taki sposób, żeby widza przytrzymać mocno w fotelu.

Mnie przyznam szczerze od początku tą filmową kolejką nie jechało się dobrze. Oglądałem kolejne obrazy jakby bez zaangażowania w historię. Czułem jakiś dystans do bohaterów, chłód. Być może przez ten mglisty klimat ociekający z ekranu. Być może przez nasycenie efektu slow motion w scenach batalistycznych. Być może potrzebowałem czasu na wdrożenie się w poetycki tekst wypływający z ust bohaterów. Tego nie wiem.

Z czasem jednak gdy obłęd walki o tron Makbeta narastał czuć było już wyraźniej te ambicje i żądze władzy skrupulatnie podsycane przez Lady Makbet.

Być może pewnego rodzaju zaklęciem okazały się wypowiadane przez Makbeta słowa: „Pełen skorpionów jest mój umysł“ bo od tego momentu szekspirowski dialog zaczął mnie zachwycać. Spojrzałem na film z innej perspektywy. Zacząłem bowiem go postrzegać jako tylko artystyczne widowisko. I chyba o to w tym wszystkim chodzi. Bo pod tym względem obraz ten jest godny polecenia. Zwłaszcza gdy jego zakończenie nie zostawia widza bez przemyśleń. Dla tych co bardziej będą szukali w nim emocji rodem z „Gry o tron“ lub „Władcy pierścieni“ od razu przestrzegam, że nic z tej formy nie odnajdą.

 ocena