Wyjazd na Kaszuby stał się dla nas już chyba coroczną tradycją. Głównie z dwóch powodów.  Pierwszy jest taki, że jest to miejsce jeszcze nie tak bardzo oblegane przez turystów. Drugie, że kraina ta jest przez nas jeszcze dobrze niezbadana i nadzwyczaj urokliwa.

Tym razem za cel obraliśmy sobie miejscowość Szymbark, a konkretnie hotel o tej samej nazwie.

P1040569

Wiedzieliśmy o nim parę ciekawostek, ale po przyjeździe na miejsce nie zdawaliśmy sobie sprawy, że teren na którym ten obiekt się znajduje to rozległy skansen, który dumnie mieni się nazwą: Centrum Edukacji i Promocji Regionu.

P1040582

Do hotelu zajechaliśmy wieczorem i na początku jeszcze nie mogliśmy zobaczyć co tak naprawdę wokół niego się znajduje. Po zakwaterowaniu w przytulnych pokojach (nasz znajdował się obok pokoju Leszka Możdżera i apartamentu prezydenckiego Lecha Wałęsy) pierwsze kroki skierowaliśmy to znajdującego się w budynku browaru.

collage

Tak! Hotel posiada własny mini browar nazwany Kaszubska Korona 😉 .

IMG_2409

IMG_2412

IMG_2417

Dla fanów piwa będzie to zapewne wystarczający argument do odwiedzenia tego miejsca. Poza tym w hotelu znajduje się łaźnia piwna gdzie dla chcących się wyciszyć i zrelaksować czeka kąpiel w suszu chmielowym.

IMG_2455

Jak się łatwo domyśleć powrót do pokoju po wieczornej degustacji wielu rozmaitych gatunków piwa nie należał do łatwych. Wychodząc z piwiarni zobaczyliśmy nienaturalnie wielki fortepian. Zastanawialiśmy się czy to było działanie procentów? Na szczęście okazało się, że był to największy fortepian świata (1,92 metra wysokości, 6,07 metra długości i 2,5 metra szerokości. Wraz z 156 klawiszami (92 białymi i 64 czarnymi) i sześcioma potężnymi nogami waży aż 1820 kg).

IMG_2418

Rano ku naszemu zdziwieniu okazało się, że żeby raczyć się kolejnymi atrakcjami to nie musimy wychodzić tak naprawdę poza obręb hotelu.

Zaczęliśmy od pomnika niedźwiedzia Wojtka. Opowiadając jego historię naszym znajomy nikt w nią nie chciał wierzyć. Zachęcamy to poniższej lektury.

IMG_2420

P1040552

Następnie zwiedziliśmy ogromną lokomotywę i wagony symbolizujące deportację Polaków na Sybir.

IMG_2423

IMG_2421

P1040557

Potem przyszła kolei na replikę bunkra Gryfa Pomorskiego, dom Kaszuba z Kanady, dom Sybiraka, kościółek św.Rafała i oczywiście dom stojący na głowie. W tym ostatnim chęć sprawdzenia swojego błędnika stanowić może dla wielu niezwykłe doświadczenie.

P1040570

P1040577

P1040576

Dla tych co przyjeżdżają z swoimi pociechami również nie zabraknie atrakcji. Jest bowiem kino XD, świat bajekmini zoo, park linowy.

P1040579

P1040583

P1040581

Na terenie znajduje się restauracja oraz bar gdzie na środku przy ognisku można samemu usmażyć sobie kiełbaskę i zasiąść przy najdłuższej desce świata.

IMG_2451

P1040590

P1040594

Ilość atrakcji przewidzianych na terenie skansenu jest dość spora więc zapragnęliśmy od nich trochę odpocząć. Postanowiliśmy zrobić więc krótki „rajd“ krajobrazowy, który zwięczyliśmy wspaniałym posiłkiem w Gościńcu Malinówka.

IMG_2447

Tam urzekły nas pierogi z malinami i kwaśnica, które zgodnie z tym co napisane w menu zostały uhonorowane nagrodami w konkursie na najlepsze potrawy regionu.

IMG_2446

Po tak upojnym dniu wróciliśmy do hotelu, żeby wieczorem ponownie raczyć się „zupą chmielową“.

Dla tych co nie mieszkają w hotelu wejście na teren skansenu jest płatny. Codziennie przybywa tu masa turystów z okolicznych regionów więc w sezonie może być trochę tłoczno. Ale nie ma się czemu dziwić bo podobno to tutaj bije prawdziwe serce Kaszub.

Na deser zostawiliśmy sobie wyprawę do do kamiennych kręgów. W tamtym roku zwiedziliśmy kręgi w Węsiorach. W tym roku przyszła kolej na Odry.

collage

Jeśli nie macie pomysłu na dłuższy weekendowy wyjazd i nie widzieliście Kaszub to Szymbark jest miejscem, które na pewno was nie zawiedzie i które możemy gorąco polecić.