dzikiehist_ban

Wkurwił Was kiedyś ktoś tak, że mieliście ochotę go rozszarpać, wysadzić, dopiec tak, żeby popamiętał do końca życia. Na pewno 😉 Uczucie furii, która w takim momencie towarzyszy jest nie do opisania. Przechodzi po jakimś czasie i wtedy zastanawiamy się co w nas wstąpiło. Ale w takim amoku zawsze wychodzimy z założenia „jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie“. Czasami nawet ze zdwojoną siła. Ktoś skrzywdzi nasza rodzinę. Zabijemy. Ktoś zajedzie nam drogę. My mu pokażemy kto tu rządzi. Odholują nam samochód. Straż Miejska to ch…je. Skoczymy im do gardła. Mąż mnie zdradził. Do końca życia tego pożałuje. Zemsta zdradzonej kobiety to jak zemsta Afgańczyka. Będzie ścigał ofiarę do kilku pokoleń wprzód.

                        Człowiek to konstrukcja krucha. W afekcie potrafi zrobić takie rzeczy, o które nigdy by się nie podejrzewał. Niejednokrotnie zemsta, zazdrość, nienawiść, gniew to główne tematy filmów. Są siłą pociągową wielu scenariuszy. A jak je zebrać do kupy to stają się znakomitym magnesem przyciągającym przed wielki ekran.

                         Tak zrobił Damian Szifron pod producenckim okiem Almodóvara. Stworzył pięć nowel, które obrazują każdą z tych emocji. Historie w większości są tragiczne ale ukazane w taki sposób, że widz nie wie czemu się śmieje. Pewnie dlatego, że każda z tych historii jest trochę „przegrzana“ absurdem. Ale życie pisze takie scenariusze. Dlatego też film jak zauważycie został zaliczony do dwóch gatunków pozornie ze sobą sprzecznych :komedii i thrillera. Już widzę zdziwione miny pytających o gatunek filmu na którym byliście. Co im powiecie?

                      Jaki jest efekt takiej hybrydy? Taki, że do momentu kulminacyjnego się śmiejesz po czym milkniesz bo nie wierzysz własnym oczom. Chciałoby się powiedzieć, że czuć w tym rękę Almodóvara ale po pierwszych dwóch nowelach raczej bym rzekł, że ręką tą kieruje Tarantino. Krew się leje strumieniami. Na szczęście kolejne części dają widzowi odrobinę odetchnąć. Ale nie na długo. Całość kończy się historią weselną na której panna młoda dowiaduje się o zdradzie swojego świeżo upieczonego małżonka. Od tego momentu jej zemsta i towarzyszący jej amok wydaję się nie mieć końca. Ale reżyser i tym razem nas zaskakuje. Zobaczcie to koniecznie. Nie zdążycie przełknąć śliny, obiecuję.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA